Del

Vindmølletestcentre

- Østerild er kun starten

I slutningen af juli 2011 fjernede politiet aktivisterne fra Østerild og Naturstyrelsen gennemførte den første del af skovfældningen. Nu har Miljøministeren udsat yderligere fældning til tidligst den 31. august.

EU-kommissionen arbejder på DN's klage over testcenteret og beslutter så vidt vides i oktober 2011 om sagen skal rejses ved EU-domstolen.
Læs DN's udtalelser om testvindmøller

Verdens hidtil største testcenter for vindmøller skal placeres i Østerild og Hjardemål Klitplantager i Thy. Lovforslaget blev vedtaget i Folketinget den 4. juni 2010. Det indebærer, at der må fældes 4,5-5,5 kvadratkilometer skov, og et af Danmarks største sammenhængende områder med skov, klithede, vådområder og eng vil blive voldsomt påvirket af industrianlægget.

DN har været aktiv i hele den forhastede planlægning og ikke mindst under de intensive politiske forhandlinger om lovforslaget. Det har medvirket til, at forslagets skadelige virkninger på naturen i området er mindsket, men både placering og planlægningsproces er fortsat helt uacceptabel for Danmarks Naturfredningsforening.

Foreningen har klaget til EU (se nedenfor og boksen til højre) over Folketingets vedtagelse af anlægsloven og ser helst projektet stoppet. Samtidig arbejder foreningen for at mindske skaderne og få den bedst mulige erstatningsnatur. Regeringen skal svare kommissionen senest den 15. juni.
DN's høringssvar til implementeringsplanen for Østerild testcenter

Klage til EU over placering i Østerild

DN har i august 2010 klaget til EU-kommissionen og til Europa-parlamentets udvalg for borgerklager over Folketingets vedtagelse af anlægsloven om testcenteret. DN mener, at loven er i direkte strid med bl.a. EU’s habitatdirektiv, som beskytter Europas vigtigste naturområder og arter.

Kommissionen har henvendt sig til Regeringen og bedt om en forklaring. Regeringen skulle svare senest 15. juni 2011. Derefter kan Kommissionen bede EU-domstolen om at rejse en sag mod Danmark. DN har desuden anmodet Kommissionen om at få EU-domstolen til at give klagen opsættende virkning, altså forhindre at skovfældningen går i gang, før klagen er behandlet - fældningen er ellers planlagt til at begynde 15. juli 2011.
Se DN's klage til EU-kommisionen
DN har også klaget til EU-parlamentets borgerklageudvalg, som allerede har bedt Kommissionen om at se på sagen.
Se DN's klage til EU-parlamentet

Flere testcentre

De næste testcentre er allerede i støbeskeen. Vindmølleindustrien mener, at de inden 2020 får behov for testpladser til 10 møller af samme slags som de syv møller i Østerild. Det er såkaldte prototyper, som stiller store krav til plads og vindforhold. DN påvirker planlægningsprocessen på vegne af naturen og landskabet. I december 2010 kom en strategisk miljøvurdering af nogle udvalgte lokaliteter i høring.

DN arbejder for, at kommunerne udvider eksisterende vindmølleområder til at rumme de store testmøller ved at undersøge, om det er muligt at opkøbe nogle overflødiggjorte landbrug og huse i nærheden. Alternativet er nemlig ofte at finde helt nye, store, ubeboede områder, og de findes i princippet kun i naturen.

Efter udpegningen af pladser til prototyper, kommer søgningen efter pladser til et stort antal serie-0-møller, som er lige så store (op til 250 m), men ikke lige så kræsne, når det gælder vindforhold. Der er peget på 24 steder, som er i høring frem til 31. august. DN er kritisk, da 15 af stederne ligger i eller tæt op til Natura2000-områder
Læs mere om de nye testcentre hos Naturstyrelsen
Høring om serie 0-testmøller

Ja til vindmøller - Nej til at fælde skoven
Danmarks Naturfredningsforening siger ja tak til vindkraft og testcenter, men siger nej til at rydde en del af Danmarks sparsomme skov (fældning starter så småt 15. juli 2011 og går rigtig i gang til oktober).
Se, hvorfor testcentret ikke skal placeres i Østerild

Brug landbrugsjorden
I stedet peger DN på, at testvindmøller skal placeres på landbrugsjord, som vi i forvejen har så meget af og som ikke udgør værdifuld natur. DN er kommet med konkrete forslag til alternative placeringer.
Se DN's forslag til alternativ placering 

Dårligt udført arbejde
Den screening af placeringsmuligheder samt VVM-redegørelse, som ligger til grund for lovforslaget om placering i Østerild Klitplantage er usædvanlig dårligt udført. Mange af de områder, som miljøministeriet har screenet er fredede områder og 14 ud af de 17 screenede områder er statsejede skov- og naturområder - på trods af, at mere end 90 % af landets areal er privatejede arealer - over halvdelen tilmed åbne landbrugsområder.
Læs om høringsprocessen og VVM-redegørelsen

DN har sagt og skrevet
Siden sagen om testcentret for vindmøller s