CD'en 'Klimasange'

Bobo Moreno, Peter Belli og Kaya Brüel er blandt de danske solister, der sammen med DR Big Bandet og Danmarks Naturfredningsforening sætter fokus på klima og natur. Det sker med cd’en Klimasange, der udkom på Spil Dansk Dagen den 29. oktober.

Vi skal ruste vores natur til de uundgåelige klimaforandringer, lyder det fra Danmarks Naturfredningsforening, der netop har udgivet cd’en Klimasange. Klima-cd’en er blevet til gennem KODA’s sangskriverkonkurrence op til den årlige Spil Dansk Dag og kan købes i butikker landet over.

Kaya Brüel er en af de kunstnere, der lægger stemme til. Med sangen ’Start et sted’ gør hun opmærksom på det ansvar, vi alle har, for at løse klimaproblemerne.

  - Vores klima, vores jord er et problem, vi alle skal tage stilling til. Det er noget, der rækker ud over konflikter, religion og uenighed. Det er noget, vi alle kan og skal være fælles om at ville gøre bedre. Sådan er det jo. Uden jorden intet “os”, og så kan alt andet jo i sidste ende være ligegyldigt, siger Kaya Brüel.

Danmarks Naturfredningsforening udgiver klima-cd’en forud for deres store folkelige klimamesse i Øksnehallen fra den 3.-6. December. Her mødes mennesker fra hele verden og viser, at der er masser at vilje til at udvikle løsninger, der kan minimere klimaproblemerne.  Også her vil en række kunstnere synge for klimaet. Læs mere om The Copenhagen Climate Exchange

Fakta:
Albummet Klimasange udkommer i anledning af Spil Dansk Dag. Cd’en kan købes i butikker landet over eller her på nettet for 150 kr.

Klimasangene synges af: Bobo Moreno, Kaya Brüel,  Søren Sko, Tamra Rosanes, Jacob Sveistrup, Simone E. West, Peter Belli, Bich Quang, Pernille Højmark og Jimmy Jørgensen.

► Læs mere om Danmarks Naturfredningsforenings klimaarbejde www.dn.dk/klima

Yderligere oplysninger: 
Rikke Lundsgård, projektleder i Danmarks Naturfredningsforening, tlf. 3917 4037

 

Klimasange

Find os på Facebook

                  Find os på Facebook