Hjælp livet i fjordene og havet nu!
Fjordene gisper efter ilt, og havet er presset af iltsvind, forurening og fiskeri med bundtrawl. Vi vil have livet tilbage i vores fjorde og i havet. Bliv medlem og hjælp havet nu.Som medlem får du flere fordele
Adgang til over 1.000 gratis ture ud i den danske natur - hvert år og i hele landet.
Fast medlemsrabat i vores webshop på lækre og miljøvenlige produkter.
Danmarks største naturmagasin, Natur & Miljø, tilsendt fire gange om året.
Iltsvind kvæler livet i fjordene og efterlader bunden gold og livløs. Her er det video fra Skive Fjord.
Derfor har fjordene og havet brug for din hjælp
Selvom vi er omgivet af hav, og havet er levested for utallige dyr og planter, så har Danmark gennem mange år forsømt at beskytte og genoprette livet i havet.
Hvert år pløjer fiskeri med bundtrawl og andre bundslæbende redskaber store dele af havbunden op, som er spisekammer og hjemsted for utallige dyr og planter. Det sker endda i beskyttet hav!
Samtidig er iltsvind udbredt i vores fjorde. Over halvdelen af dem har været ramt af iltsvind i løbet af de seneste tre år, og kun to fjorde er ifølge miljøstyrelsen i god økologisk tilstand. Det er ikke kun fjordene, der gisper efter ilt. I 2024 oplevede vi det værste iltsvind i havet i 22 år ifølge Aarhus Universitet.
Hjælp med at vende den triste udvikling og skab positiv forandring for fjordene og havet nu!
Det går din støtte til
Skab mere plads til livet i havet
30 procent af havet omkring Danmarks skal være beskyttet hav, som anbefalet i FN's Biodiversitetskonvention. I dag har vi kun 2 procent reelt beskyttet hav!
Stop bundtrawl i beskyttet hav
Fiskeri med bundtrawl og andre bundslæbende redskaber i beskyttet hav skal være forbudt. Et forbud vil beskytte de mange sårbare dyr og planter, der lever i havet.
Bekæmp iltsvind og algevækst
Landbruget skal reducere sin årlige udledning af kvælstof med en tredjedel og stoppe med at dyrke jorden og sprede gødning langs vores sårbare vandløb, fjorde og kyster, hvor iltsvindet i dag er værst.
Se videoen: Sådan skaber vi resultater for naturen
Flere gode grunde til at blive medlem
Vi arbejder lokalt for at forhindre forringelse af biodiversiteten og er den eneste forening i Danmark, der kan rejse fredningssager og sikre den danske natur for fremtiden.
Vi arbejder for at beskytte drikkevandet, ved at forbyde brug af pesticider og anden gift der, hvor grundvandet dannes, og der hvor drikkevandet hentes op.
Med vores 130.000 medlemmers opbakning taler vi naturens, miljøets og klimaets sag på Christiansborg og lægger et pres på politikerne for grøn handling.