Kritisk truet ål må fortsat fanges og aflives
- 06. juli 2026
Regeringen og et bredt flertal i Folketinget indfører ny national ålekvote, der reducerer den samlede fangst til 40 ton. Men det er yderst kritisabelt, at man overhovedet tillader, at en kritisk truet art bliver fanget og aflivet.
Aftalen strider imod anbefalingen fra Det Internationale Havundersøgelsesråd (ICES), som anbefaler et fuldstændigt stop for fangst af ål.
Bestanden af europæisk ål er gennem årtier gået dramatisk tilbage. Netop derfor blev det i fiskeriaftalen fra 2025 aftalt, at et meget begrænset fiskeri alene skulle opretholdes i det omfang, som DTU Aqua vurderer nødvendigt for at kunne opfylde EU's datakrav.
At fiskeriaftalen nævner behovet for et ålefiskeri, der har til formål er indsamle data, betyder altså ikke, at ålene skal landes. De skal derimod genudsættes igen, hvis bestanden skal styrkes.
– Ålen er kritisk truet og i fare for at uddø. Vi har fuld forståelse for, at der er behov for solide data om bestandens udvikling. Men derfor er det svært at forstå, at regeringen nu vælger en model, hvor man fortsat tillader at fange og aflive ål. Hvis formålet er dataindsamling, bør ålene naturligvis registreres og genudsættes efter fangst, siger Sebastian Jonshøj, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
Han tilføjer, at det er positivt, at man med aftalen har besluttet at undersøge et monitoreringsfiskeri fra 2027, hvor ålene kan fanges, registreres og genudsættes. Ifølge præsidenten er det netop, hvad man burde have indført med det samme.
– Det er den model, der burde være indført fra i år, så vi både får den nødvendige viden om bestanden og samtidig giver flest mulige ål mulighed for at fortsætte deres livscyklus, siger han.
Livet i havet er akut presset. Overfiskeri, fiskeri med skadelige redskaber og forurening er bare nogle af de trusler, havet står overfor. Vi kæmper for mere beskyttet hav.
Du kan blive en del af Danmarks største grønne fællesskab.
Den nye politiske aftale indebærer samtidig, at der skal udsættes åleyngel for 5 mio. kr. for at styrke bestanden. I Danmarks Naturfredningsforening så man dog hellere, at beløbet gik til at kompensere fiskerne for at genudsætte de ål, der fanges til dataindsamling.
Ålene, der fanges som led i dataindsamlingen, er langt større og har en større overlevelse end udsat åleyngel, og så er mange på vej mod deres gydeområder i Sargassohavet. Derfor ville det sandsynligvis bidrage mere til at styrke ålebestanden.
Der er ifølge ICES heller ikke dokumentation for, at udsætning af åleyngel har mærkbar virkning på ålebestanden, og udsætning kræver fangst af glasål, som strider mod ICES anbefaling om nulfangst.
Alarmerende ny - stop al fiskeri af torsken
Danmarks Naturfredningsforening savner også klare krav om fuldt dokumenteret fiskeri med kameraovervågning for de fiskere, der deltager i dataindsamlingen, ligesom foreningen mener, at fiskere med tidligere sager om ulovligt ålefiskeri ikke bør kunne deltage.
Foreningen finder det desuden stærkt bekymrende, at aftalen lægger op til at undersøge, i hvilket omfang der fremover kan være et erhvervsmæssigt ålefiskeri.
– Når forskernes anbefaling er nulfangst af en kritisk truet art, bør det være udgangspunktet for den politiske beslutning. Derfor er det bekymrende, at regeringen allerede nu åbner for at undersøge mulighederne for et fremtidigt erhvervsmæssigt ålefiskeri, før bestanden er genoprettet, siger Sebastian Jonshøj.