Hvor hurtigt kan en snegl løbe, hvordan tænder man bål med tændstål, og hvilke insekter kan man egentlig finde i krattet i Ryvangens Naturpark på Østerbro i København?

Alt det og mere til fandt H.M. Dronning Mary og 3. klasse fra Kildevældsskolen svar på i dag, da de skød årets udgave af Naturens Uge i gang.

Sammen med Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening, skulle de blandt andet tænde bål med tændstål og få insekter til at løbe om kap. Og selvom Dronning Mary ikke vandt insektvæddeløbet, idet hun havde fundet en meget lille snegl som deltager, var begejstringen over at være i det grønne slet skjult.

For ”Vi elsker naturen” blev der på dronningens opfordring råbt, da hun og børnene til slut skulle smile til fællesbilledet.

Se billeder fra dagen:

Åbner børnenes øjne for naturen

Det er Danmarks Naturfredningsforening, der står bag Naturens Uge. Formålet med naturugen er at få flere børn og børnefamilier ud i naturen og inspirere dem til at bruge mere tid derude.

I løbet af hverdagene deltager flere end 144.000 børn fra skoler og dagtilbud i hele landet. Og det glæder Maria Reumert Gjerding, som havde inviteret dronningen til den officielle åbning.

– Jo mere vi kan åbne børns øjne for naturen og de arter, vi deler vores land med, jo mere får børnene lyst til at passe på naturen, når de bliver voksne. Samtidig er der ingen tvivl om, at naturen kan gøre en positiv forskel for både børns trivsel, læring og sundhed. Og alt det fejrer vi i dag og resten af ugen, sagde Maria Reumert Gjerding i sin tale.

I alt deltager børn fra omkring 1000 skoler og SFO’er, 900 børnehaver samt 600 vuggestuer og dagplejer. Der er også gratis arrangementer for børn og voksne i fritiden og i weekenden.

Ifølge Kristine Baadsgaard, der er lærer for netop 3. årgang på Kildevældsskolen, deltager eleverne ikke kun i Naturens Uge. Faktisk er hele september dedikeret til naturen. Det gør de blandt andet ved at have en bingoplade, hvor årgangens klasser skal dokumentere det med et billede, hver gang de har en naturaktivitet og på den måde konkurrere.

Gratis arrangementer hele Naturens Uge

Vi fejrer og hylder alt det, naturen kan give os - både børn og voksne! Vil du være med til at vandre i skoven, plukke bær og svampe eller undersøge livet under overfladen?

Så find et arrangement nær dig. Naturens Uge foregår hele uge 36, mellem den 1. og 7. september.

Foto: Thomas Sjørup

Børnene elsker naturen og at være udenfor. Det er selvfølgelig først og fremmest sjovt og rart, men vi synes, det er vigtigt, at børnene lærer naturen at kende, og at de får lyst til at beskytte den, siger Kristine Baadsgaard, der fortæller, at hun forsøger at inddrage det grønne så ofte hun kan i sin undervisning.

I Ryvangens Naturpark skinner børnenes naturglæde igennem. Otteårige Sirin finder med stor indsats og måske en smule held en kæmpe læderløber - en bille der ligner, at den måler over tre centimeter. Den skal bruges til at deltage i insektvæddeløbet, og Sirin viser den stolt frem til Dronning Mary.

”Godt fundet!” lyder responsen fra Dronningen, der herefter finder sin væddeløbsdeltager - sneglen, der altså endte med – trods tyvstart – aldrig at nå i mål.

Det gjorde til gengæld en løbebille, der blev fundet af to af Sirins klassekammerater.